Sanat

15. İstanbul Bienali’nin Kavramsal Çerçevesi Açıklandı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali, 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

 

15. İstanbul Bienali küratörleri Elmgreen & Dragset tarafından “iyi bir komşu” olarak belirlenen bienalin başlığı 7 Aralık sabahı Salon İKSV’de düzenlenen bir basın toplantısıyla duyuruldu. Basın toplantısı, yaşları 8’den 84’e uzanan 40 kişinin “iyi bir komşu” hakkında sorular sorduğu bir performansla başladı. İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in açış konuşmasının ardından 15. İstanbul Bienali’nin küratörleri sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset  bienalin başlığını ve kavramsal çerçevesini açıkladı.

Toplantıda konuşan Michael Elmgreen ve Ingar Dragset, iyi bir komşu, ev kavramını farklı açılardan ele alacak: gündelik deneyimler yoluyla davranış rutinlerinin ve değerlerin oluştuğu bir alan olarak tanımlanan ev, aynı zamanda bir aidiyet — bir “kök salmışlık” — duygusunu ortaya çıkaran bir yer. Bu sergi, özel alanlarla ilişkilenen farklı yaşam tarzlarını ve içinde yaşayanlar olarak bizlerin evdeki alanları en iyi şekilde kullanma ve kişiselleştirme biçimlerimizi araştıracak. Böylece, evin nasıl da farklı kimliklere dair ipuçları barındırabileceğini ve tarih boyunca kendini ifade etmenin bir aracı olarak nasıl işlev gördüğünü inceleyecek,” dedi.

Powerles Structures-Trafalgar Square

Powerles Structures-Trafalgar Square

Michael Elmgreen 1961 Danimarka, Ingar Dragset 69 Norveç doğumlu. 1995’den beri birlikte çalışıyorlar. Çalışmalarında sanat, mimari ve tasarımla ilişki kuruyorlar. Berlin’de yaşayan ikili ciddi kültürel, sosyal  konulara mizah ve ironiyle yaklaşımıyla tanınıyor.1997’den beri powerless structures adı altında enstalasyonlar ve heykeller yapıyorlar. Mekanı dönüştürmeleriyle de ünlüler. İngiltere’de Victoria Miro galeriyi bir gece kulübüne dönüştürmüşler. 2001 yılında İstanbul Bienal’inde de mekanı dönüştüren sanatçıların  uluslararası birçok organizasyonda işleri yer alıyor.. 

İzlek Haber

İzlek Haber

ÖNCEKİ YAZI

Sanatın Gündemi

SONRAKİ YAZI

Köprüüstü Aşıkları ile İnsanlığa Dair

Henüz your yapılmadı.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*